درباره انجمن مدیریت کسب و کار ایران

سابقه تدریس رشته مدیریت کسب و کار در جهان

بهترین کشورها جهت تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور

قبل از اینکه بخواهیم اطلاعات جامع و کاملی برای شما در مورد شرایط ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور بدهیم، بهتر است برای آن دسته از افرادی که آشنایی چندانی با رشته‌ی ام بی ای ندارند توضیحاتی ارائه دهیم تا از اهمیت این رشته‌ی تحصیلی و همینطور از ارزش بالای تحصیل در رشته MBA  در خارج از کشور آگاه شوند. گاهی به نظر می‌رسد کارهایی که در حال حاضر در انواع سازمان‌ها و شرکت‌های اطراف‌تان اتفاق می‌افتد، از جمله کارهای روتین و تکراری هستند که تنها در حد متعارفی قابل قبول هستند و در ابعاد وسیع و جهانی نمی‌توانند موفقیت‌های چشم‌گیری به دست بیاورند. باید به ‌شما بگوییم که در این مواقع کمبود رشته‌ای به‌ نام MBA احساس می‌شود. از طرفی اگر فکر می‌کنید که مدت زیادی در جایگاه کنونی خود و در شغل فعلی‌‌تان مانده‌اید و هیچ پیشرفت چشمگیری کسب نکرده‌اید، باید بدانید که نیاز به یادگیری مهارت‌های مدیریتی در دوره‌هایی مانند دوره‌های MBA، مدیریت بودجه و هزینه‌ها، حسابداری، ابزارهای مدیریتی و رهبری کسب و کار دارید.

رشته‌ی MBA

رشته‌ی MBA

ویژگی‌های دانشجویان رشته‌ی MBA

بطور کلی دانشجویان رشته‌ی  MBA از هوش سرشاری برخوردار هستند و قدرت مدیریت اجتماعی و مدیریت گروهی را در خود می‌بینند. امروزه در جوامع بین المللی نیاز شدیدی به ‌داشتن مدیران موفق و افرادی است که بتوانند روحیه‌ی کار گروهی بالا و خلاقیت زیادی در امور اقتصادی داشته باشند و از فرصت‌های کوچک و بزرگ برای درآمدزایی و کارآفرینی استفاده کنند. اهمیت رشته‌ی  MBA برای دانشجویانی که به‌ گونه‌ای با این رشته در ارتباط بوده‌اند بسیار آشکار است.

رشته‌ی MBA در واقع برای افرادی که به ‌فکر داشتن یک کسب و کار خوب و کارآفرینی و همچنین تفکرات بزرگ در زمینه‌های اقتصادی بین‌الملل هستند، می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور باشد. کلمه‌ی MBA مخفف عبارت  Master of Business Administratorاست.

چه مهارت‌هایی را در دوره‌های MBA می‌توانید کسب کنید؟

با تحصیل در رشته MBA ‌در خارج از کشور ، شما می‌توانید تبدیل به ‌یک مدیر کارآمد برای اداره‌ی محل کار خود و یا سازمان‌های اقتصادی، اجتماعی، تولیدی و خدماتی باشید. همچنین می‌توانید کارآفرین خود و صاحب مجموعه‌ی فعالیت‌های اقتصادی خانوادگی خودتان شوید. همانطور که از اسم این رشته پیدا است، MBA  نمی‌تواند تنها در حیطه‌ی مدیریت بازرگانی تعریف شود. علاوه بر مدیریت بازرگانی،  MBA می‌تواند در رشته‌هایی مانند صنعت و امور دولتی نیز به ‌شدت مورد نیاز باشد. همچنین مدیریت منابع انسانی از جمله دیگر کارهایی است که یک فارغ التحصیل رشته‌ی MBA  می‌تواند به راحتی انجام دهد. آنچه مسلم است امروزه کشور ما در قسمت‌های مختلفی اعم از بخش اقتصادی پروژه‌ها، منابع انسانی، و حتی کارهای دولتی نیاز به ‌یک تحول بزرگ در جهت سازماندهی و مدیریت تمامی برنامه‌های آینده خود دارد. با توجه به ‌آینده‌ی کاری بسیار خوب و درآمد بالایی که فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند با استعداد خود به‌ دست بیاورد، امروزه درصد افرادی که علاقه‌مند به‌ ادامه‌ی تحصیل در این رشته هستند به‌ شدت بالا رفته است. می‌توان نتیجه گرفت که برای پرورش مهارت‌های مدیریتی خود و داشتن یک شبکه‌ی کسب و کار بزرگ و موفق در آینده، برخورداری از حقوق‌ بالا در محیط کار آتی، داشتن یک محیط شغلی کاملاً مستقل و موفق، ایجاد و فراهم کردن فرصت‌های شغلی بسیار زیاد برای خود و دیگران و همین‌طور امکان تجربه، آشنایی و برخورداری از مزایای فرهنگ‌های جدید در هنگام تحصیل به ‌شما توصیه می‌کنیم، اگر علاقمند به ‌تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور هستید، به ‌مطالب ارائه شده در این متن توجه نمایید.

اخذ پذیرش رشته‌ی MBA

اخذ پذیرش رشته‌ی MBA

اولویت تحصیل در رشته‌ی MBA برای ساکنان بومی آن کشور

با توجه به اهمیت زیاد و بالا بودن سطح درخواست و میزان طرفداران این رشته، امروزه در کشورهای مهم جهان، از جمله کشورهای اروپایی و آسیایی، دانشگاه‌های معتبر زیادی اقدام به ‌ارائه‌ی دروس مربوط به ‌رشته‌ی MBA در شاخه‌ها و گرایش‌های مختلف کرده‌اند. به ‌یاد داشته باشید در برخی از کشورها به ‌ایرانیانی که موفق به ‌اخذ پذیرش تحصیلی از برخی از مدارس تجارت شده‌اند، ویزای تحصیلی داده نمی‌شود. چرا که اینگونه از کشورها تصمیم دارند شانس تحصیل در این رشته‌ی پردرآمد و موفق را به ‌پذیرفته شده‌گان هموطن یا پذیرفته شدگان رشته‌ها و دانشگاه‌های دولتی خود ارائه دهند. یکی از این کشورها استرالیا است. اگر قصد ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور را دارید، به ‌شما توصیه می‌کنیم که قوانین موجود در آن کشور و رشته‌ی تحصیلی مورد نظر خود را با دقت مطالعه کنید. باید بدانید که امروزه اغلب مدارس تجارت مهم و با کیفیت جهان در امر پذیرش دانشجویان خارجی قوانین و اصول سختگیرانه‌ای دارند.

از سایر نکاتی که باید در هنگام تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور مد نظر خود داشته باشید، این است که، باید بدانید در بیشتر کشورها تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور شامل بورسیه‌های تحصیلی، فاندها و کمک‌های دولتی نمی‌شود. به‌ همین خاطر احتمال دارد تحصیل در این رشته، هزینه‌های سنگینی برای شما به‌ همراه داشته باشد.

 ما در اینجا سعی خواهیم کرد به ‌تعدادی از دانشگاه‌های معتبر و محبوبی که در حال حاضر به آموزش و ارائه‌ی دروس رشته‌ی تحصیلی MBA می پردازند، اشاره کنیم.

 تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور : کشور کانادا

شاید از خودتان بپرسید که چرا ما کشور کانادا را به عنوان اولین مورد برای تحصیل رشته‌ی MBA معرفی کرده‌ایم. جواب این سوال بسیار آسان است. چرا که کشور کانادا یکی از پیشروترین و معتبرترین کشورهای جهان در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات دانشجویی و امور تحصیلی مربوط به ‌رشته‌ی MBA است. با توجه به‌ میزان زیاد پذیرش دانشجوهای بین المللی و دانشکده‌ها و موسسات آموزش عالی بسیار بزرگ و معتبر، کشور کانادا می‌تواند برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور را دارند، یک مقصد تحصیلی بسیار عالی باشد. همچنین باید به ‌یاد داشته باشید که کشور کانادا دارای چهارمین بازار بزرگ کار جهان در زمینه‌ی ارائه‌ی فرصت‌های شغلی مناسب در زمینه‌ی تجارت و کسب و کار است.

تحصیل MBA در کانادا

تحصیل MBA در کانادا

مزایای تحصیل MBA در کشور کانادا

دانشجویانی که وارد دوره‌های MBA در کشور کانادا می‌شوند، علاوه بر گذراندن دروس تئوری و کسب مهارت‌های لازم در این زمینه و آموزش‌های آکادمیک، به ‌صورت عملی تجربه و مهارت‌های رهبری، مدیریتی، اجتماعی، نوآوری‌های پایدار و تجارت بین المللی را در زمینه‌‌ی کارآفرینی کسب می‌کنند. به‌ نظر می‌رسد، اگر کسی بتواند شانس ادامه‌ی تحصیل در رشته MBA در کشور کانادا را به دست بیاورد، در مقایسه با فارغ التحصیلان این رشته در کشورهای دیگر، بدون ‌شک آینده تحصیلی، شغلی و درآمد بالایی در انتظارش خواهد. باید به‌ شما بگوییم که تمام دوره‌های MBA در کشور کانادا به‌ صورت تمام وقت و پاره وقت در حال ارائه‌ی دروس و پرورش دانشجو است. این دوره‌ها شامل دوره‌های تطبیقی MBA، با رشته‌هایی مانند حقوق، بهداشت، مدیریت اجرایی، مدیریت بین الملل، مدیریت تکنولوژی، فناوری و نوآوری، توسعه‌ی اقتصادی، هنرهای تجسمی و هنرهای زیبا، تحلیلگری مالی و تحلیلگری امور سرمایه گذاری است.

اگر می خواهید از شرایط ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور و مخصوصاً کشور کانادا مطلع شوید، ما در این قسمت شرایط کلی ادامه تحصیل در این رشته را به ‌شما ارائه خواهیم داد. دانشجویانی که می‌خواهند در رشته  MBA در کانادا تحصیل کنند باید شرایط زیر را داشته باشند:

داشتن مدرک لیسانس ۴ ساله از یک دانشگاه معتبر

داشتن حداقل  دو سال تجربه‌ی کار مفید و حرفه‌ای که شامل تحصیل در مدرسه‌های بیزینس نمی‌شود( یعنی باید تجربه کاری داشته باشید).

داشتن  مدرک آیلتس یا تافل با میزان رتبه و نمره‌ی مورد قبول و استاندارد مورد نظر دانشگاه مقصد

داشتن مدرک GMAT  با حداقل نمره‌ی ۵۰۰

یا داشتن مدرک GRE با نمرات قابل قبول و مورد نظر دانشگاه مقصد

* برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نمره آیلتس یا تافل و GRE می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه موردنظرتان مراجعه کنید.

به ‌یاد داشته باشید پذیرش در دوره‌های  MBA در اکثر بیزینس اسکول‌های کانادا نیازمند کسب نمرات بالا در دانشگاه و هنگام تحصیل است. از طرفی تحصیل در رشته‌ی مدیریت کسب و کار در بعضی از دانشگاه‌های این کشور می‌تواند بدون نیاز به ‌مدرک لیسانس ممکن باشد.

دانشگاه‌های معروفی که در کشور کانادا در حال حاضر دارای امکان تحصیل در رشته MBA در این کشور هستند عبارت هستند از:

 بیزینس اسکول روتمن (Rotman)

بیزینس اسکول اسمیث  (Smith)

بیزینس اسکول دزوتل (Desautels)

بیزینس اسکول شولیش (Schulich)

بیزینس اسکول سوادر   (Suader)

بیزینس اسکول اچ ای سی مونترال (HEC Montreal)

بیزینس اسکول آلبرتا

بیزینس اسکول هاسکائنی (Haskayne)

بیزینس اسکول تلفر (Telfer)

تحصیل در رشته MBA در کشور ترکیه

کشور ترکیه می‌تواند یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور برای یک دانشجوی ایرانی باشد. باید بدانید که کشور ترکیه به ‌علت نزدیک بودن از لحاظ جغرافیایی و همین‌طور نزدیک بودن از لحاظ فرهنگی و داشتن میزان شهریه و بورس مناسب‌تری نسبت به‌ سایر کشورها می‌تواند از گزینه‌های انتخابی اولیه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در رشته MBA  در خارج از کشور باشد.

باید بدانید در کشور ترکیه برنامه‌های متنوع و گرایش‌های مرتبط زیادی با رشته MBA در حال ارائه‌ی خدمات تحصیلی به‌ دانشجویان داخلی و بین‌المللی هستند. دانشگاه‌های کشور ترکیه که به ‌ارائه‌ی خدمات در زمینه‌ی تجارت و بازرگانی می‌پردازند، به ‌شدت بر روی کاربرد عملی نظریه‌های تدریس شده در طول مطالعات دانشگاهی تاکید دارند. به ‌یاد داشته باشید که شما با وارد شدن به ‌سیستم ادامه‌ی تحصیل در رشته MBA در کشور ترکیه تنها به‌ خواندن درس‌های تئوری و سپس پاس کردن یک سری امتحان‌ها محدود نخواهید شد. شما باید بتوانید آنچه را که آموخته‌اید به ‌صورت عملی به ‌اساتید خود ارائه کنید. اغلب اساتید و مدرسان در برنامه‌های  MBAدر کشور ترکیه در فعالیت‌های عملی از جمله آشنایی با محیط کسب و کار مبتنی بر تکنولوژی، داشتن مهارت‌های فردی، و استعداد ایجاد ارتباط و مدیریتی تاکید خواهند کرد.

 از جمله دانشگاه‌هایی که در کشور ترکیه به ‌ارائه‌ی رشته‌ی تحصیلی MBA می‌پردازند، می‌توان به دانشگاه کوچ Koç اشاره کرد. دانشکده‌ی کوچ که یک دانشگاه خصوصی به حساب می‌آید، به‌ ارائه‌ی برنامه‌های آموزشی در رشته‌ی MBA توسط استادان مجرب و با کیفیت آموزشی بالا می‌پردازد. این دانشگاه توانسته است عنوان بسیار خوبی را در جهت رهبری کسب و کار جهانی، در زمینه‌های نوآوری بدست بیاورد. به‌ این دلیل دانشگاه کوچ رتبه و عنوان مهمی در سازمان‌های بین المللی به‌خود اختصاص داده است.

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ

شرایط ورود به دانشگاه کوچ ترکیه عبارت هستند از:

داشتن مدرک لیسانس که باید از دانشگاه معتبری اخذ شده باشد

تسلط به‌ زبان انگلیسی

داشتن حداقل دو سال تجربه‌ی کار مفید در زمینه‌ی بیزینس( تحصیل در مدارس بیزینس به عنوان سابقه کاری به شمار نمی‌آید).

متن معرفی نامه‌ی معتبر از موسسات معتبر بیزینسی

داشتن حداقل دو نامه‌ی مرجع یا همان توصیه ‌نامه از اساتید دانشگاه

و همین طور قبولی از امتحان مصاحبه‌ی حضوری این دانشگاه

در ضمن کسب نمره‌ی قابل قبول در آیلتس و تافل، به علاوه کسب حداقل نمره‌ی ۱۵۲ در آزمون جی آر ای

یکی دیگراز دانشگاه‌های محبوب کشور ترکیه که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شده است، دانشکده‌ی “یاسر” نام دارد که برنامه‌های آموزشی زیادی در ارائه‌ی دروس رشته‌ی تحصیلی MBA را به‌ خود اختصاص داده است. به ‌یاد داشته باشید اگر متقاضی حضور و ادامه تحصیل در دانشگاه یاسر هستید، حتماً باید تمامی آزمون‌های مربوط به رشته‌های امور مالی، بازاریابی کسب و کار بین الملل، مدیریت استراتژیک و غیره را با موفقیت سپری کنید. این آزمون‌ها به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. بنابراین باید از دانش زبان انگلیسی کافی بهره‌مند باشید. هم اکنون فارغ التحصیلان زیادی از همین محیط آموزشی، در محیط تجاری ترکیه در حال ارائه‌ی خدمات تحصیلی به ‌دانشجویان داخلی و بین المللی هستند.

 دانشگاه دیگری که می‌توانید روی آن برای ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور حساب کنید، “دانشکده سابانجی” است.

این دانشگاه در سال ۱۹۹۴در شهر استانبول تاسیس شده است. در این مکان علمی شما می‌توانید کارهای عملی در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی خود را فرا بگیرید. به‌ یاد داشته باشید این دانشگاه به‌ صورت عملی از مدیران موفق شرکت‌های بین المللی کشور ترکیه و سایر کشورها برای آموزش واحدهای عملی برای دانشجویان خود بهره می‌برد.

دانشگاه بعدی که برای ادامه تحصیل در MBA در خارج از کشور و خصوصاً کشور ترکیه در نظر گرفته‌ایم، دانشگاهی به نام “دانشگاه کادیر” است. دانشگاه کادیرهاس “Kadir Has” یک دانشگاه خصوصی است که در سال ۱۹۹۷ در شهر استانبول ترکیه تاسیس شده است. این دانشگاه برای دانشجویانی که آشنایی زیادی با رشته‌ی MBA ندارند، می‌تواند محل مناسبی برای یک شروع خوب باشد. در این دانشکده مهارت‌های رهبری، مهارت‌های کسب و کار، کار خصوصی، و همچنین آشنایی با مدیریت‌های انواع بیزینس‌های مختلف ارائه می‌شوند.

به منظور ‌ادامه‌ی تحصیل در دانشکده‌ی کادیر به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

داشتن چند معرفی نامه از شرکت‌های معتبر

کسب نمره‌ی قابل قبول در امتحان آیلتس

داشتن یک مدرک آکادمیک و معتبر زبان انگلیسی

اما خبر خوب اینکه اگر دانش‌آموزی نتوانسته است مهارت کافی در زبان انگلیسی کسب کند، این دانشگاه به ‌صورت مجزا دوره‌های زبان انگلیسی را برگزار می‌کند تا بتواند دانشجویان خود را آماده‌ی ورود به ‌رشته‌ی تحصیلی مورد نظر خود کند.

 تحصیل در رشته MBA در کشور آلمان

تحصیل MBA در آلمان

تحصیل MBA در آلمان

همانطور که می‌دانید آلمان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای صنعتی در دنیا محسوب می‌شود. با توجه به‌ این مسئله‌ی مهم، کشور آلمان می‌تواند یک مقصد تحصیلی بسیار مناسب برای دانشجویانی باشد که قصد ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور را دارند. مانند کشور کانادا، کشور آلمان نیز می‌تواند دریچه‌ی ورود به ‌بازارهای بین المللی بسیار بزرگی باشد. آلمان به‌ علت دارا بودن کیفیت آموزشی بالا و دوره‌های کاربردی بسیار مناسب و با ارزش، از کشورهای مهم دانشجو پذیر در رشته‌ی تحصیلی MBA به‌ شمار می‌آید. با توجه به ‌سخت بودن یادگیری زبان آلمانی برای دانشجویان ایرانی، کشور آلمان توانسته است این امکان را فراهم کند تا دانشجویان بین المللی بتوانند درس‌های رشته‌ی تحصیلی MBA را به ‌صورت کامل به انگلیسی دریافت کنند. از جمله مزایای بزرگی که شما می‌توانید در هنگام تحصیل در رشته‌ی MBA در کشور آلمان به ‌دست بیاورید، فرصت آشنایی با کمپانی‌های بین المللی بسیار بزرگ و موفق در سرتاسر دنیا است. همان‌طور که می‌دانید کشور آلمان مرکز کمپانی‌های بزرگی مانند زیمنس، آدیداس، بنز و بی ام و  و سایر شرکت‌های موفق بین‌المللی در زمینه‌ی کسب و کار است. از شرایط مهم تحصیل در دوره‌ی MBA در آلمان این است که این دوره‌ها به‌ صورت دو ساله در این کشور برگزار می‌شوند. باید بدانید که شما برای تحصیل در این رشته در کشور آلمان نیاز به ‌پرداخت هزینه‌ی تقریباً بالایی( نزدیک به ۱۸ هزار یورو برای  کل دوره‌ی ۲ ساله) را خواهید داشت. مدارکی که برای کشور آلمان جهت اخذ پذیرش در رشته‌ی MBA لازم است عبارت ‌هستند از:

مدرک لیسانس معتبر از یک دانشگاه قابل قبول

تجربه حداقل دو سال کار( تحصیل در مدارس بیزینس سابقه‌ی کاری به شمار نمی‌آید)

تسلط کافی به زبان انگلیسی

حضور موفقیت آمیز در طول دو سال مورد نظر تحصیل در این کشور.

 

تحصیل در رشته MBA در کشور آمریکا

تحصیل MBA در آمریکا

تحصیل MBA در آمریکا

اگر به عنوان یک دانشجوی خارجی به دنبال تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور، مخصوصاً در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا هستید، کشور آمریکا می‌تواند مهد موفقیت شما در رشته‌ی MBA یا DBA باشد.( در مقطع فوق لیسانس Master of Business Administration  و در مقطع دکتری  Doctor of Business Administration).

گرایش‌های مختلف MBA

به ‌یاد داشته باشید گرایشات متنوعی در رشته‌ی MBA در مقطع فوق لیسانس و دکترا از جمله گرایش‌هایی مانند امور مالی، حسابداری، بازرگانی بین المللی، مدیریت و اقتصاد در کشور آمریکا منتظر دانشجویان بین المللی خود هستند. تمامی این رشته‌ها دارای دروس ارائه شده‌ی مدیریتی توسط مدیران بزرگ شرکت‌های بسیار معتبر جهان و همین‌طور اساتید کارکشته و با تجربه در این زمینه هستند. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که در مورد ادامه‌ تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور و در کشور آمریکا باید به ‌آن اشاره کرد، داشتن شانس استفاده از بورسیه‌های خوب تحصیلی و کمک هزینه‌ای تا حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار در سال است. اما این را هم به ‌یاد داشته باشید که برای اخذ پذیرش در رشته تحصیلی MBA در آمریکا شما نیازمند دارا بودن شرایط خاصی هستید و رقابت سختی منتظر شماست. مدارک اولیه‌ی لازم برای اخذ پذیرش در رشته‌ی MBA در دانشگاه‌های آمریکایی عبارت هستند از:

داشتن لیسانس در رشته MBA با پیشینه‌ی تحصیلی و تجربه‌ی تحقیقاتی مناسب

حداقل معدل ۱۶

سه توصیه نامه از اساتید بسیار معتبر

داشتن پیشینه‌ی کاری یا ارائه‌ی خدمات تحقیقاتی در زمینه‌ی گرایش مورد نظر

تسلط کافی به زبان انگلیسی

داشتن مدرک جی مت

از گرایشاتی که در رشته‌ی MBA به ‌دانشجویان و متقاضیان تحصیل در آمریکا ارائه می‌شود، می‌توان به‌گرایش‌‌هایی مانند مدیریت عمومی، منابع انسانی، بازاریابی، مدیریت حقوق، مدیریت آموزشی، گرایش مالی، فناوری اطلاعات، گرایش مدیریت بین الملل، گرایش مدیریت کیفیت، گرایش مدیریت ورزشی و گرایش مدیریت بهداشت و درمان اشاره کرد.

مشکلات و نکات مهم در مورد اخذ پذیرش MBA

در حال حاضر دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و موسسات آموزش عالی بسیار زیادی در حال ارائه‌ی خدمات و همین طور درس‌های مربوط به ‌رشته‌ی MBA ‌هستند. اما از آنجایی که رشته‌ی تحصیلی MBA یکی از رشته‌های بسیار معتبر و پرطرفدار دهه‌ی اخیر به‌ حساب می‌آید، باید بدانید که رقابت بر سر اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خوب بین المللی کمی سخت شده است. به همین علت، به‌ شما توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی میزان اطلاعات و دانش خود را در تمام زمینه‌های این رشته‌ی تحصیلی خوب بالا برده، و سعی کنید رزومه‌ی کاری خوبی به همراه رزومه‌ی تحصیلی و همینطور رزومه‌ی تحقیقاتی معتبری را در این زمینه آماده نمایید. مطالعه‌ی هر چه بیشتر و کسب اطلاعات روز و آگاهی از برندها و تغییرات اقتصادی و مدیریتی جهان امروز یکی از بایدهای رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه‌ی شما است که مطمئناً از حساسیت‌های اصلی دانشگاه مقصد و همین‌طور اساتید مربوطه به‌ هنگام مصاحبه‌ی حضوری خواهد بود.

به ‌شما توصیه می‌شود در بالا بردن سطح زبان انگلیسی خود کوشا باشید، چرا که اغلب دانشگاه‌های بین المللی جهان دروس پایه و اصلی خود را به ‌صورت بین‌المللی و به ‌زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. داشتن رتبه‌ای خوب و نمرات بالا در آزمون‌های زبان انگلیسی می‌تواند کمک شایانی به اخذ پذیرش شما بکند.

اگر متقاضی ادامه تحصیل در رشته MBA در خارج از کشور هستید، به‌ شما توصیه می‌کنیم که شرایط دانشگاه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. چرا که برخی از دانشگاه‌ها شرایط خاص خودشان را دارند و اگر می‌خواهید که از بورس تحصیلی در این رشته تحصیلی برخوردار باشید، باید به ‌شما بگوییم که کشورهای محدودی به ‌ارائه‌ی بورس تحصیلی در این زمینه می‌پردازند. برای پیدا کردن بهترین گزینه و انتخاب درست همواره باید اخبار دانشگاه‌های معتبر را در این زمینه از طریق سایت‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگ بدست بیاورید. برای داشتن آیند‌ه‌ای درخشان از لحاظ مالی و کاری، تقبل و تحمل سختی و زحمات تحصیلی می‌تواند آینده‌ی روشنی برای شما رقم بزند. با وجود تمام سختی‌ها ما باز هم به ‌شما تبریک می‌گوییم، چرا که به دنبال ادامه تحصیل در رشته‌ای تحصیلی هستید که می‌تواند آینده کاری و شغلی شما را تضمین کند و از شما کارآفرینی موفق بسازد. امیدواریم در آینده بتوانید افراد بسیاری را مانند خود از یک کسب و کار معمولی به ‌فردی موفق در امور اقتصادی و بازرگانی تبدیل کنید و بتوانید خدمات بسیاری به ‌کشور خود و جهانیان ارائه نمایید.

[hfe_template id='1165']